שימוש בפיתוחים טכנולוגיים
במיחזור פסולת אריזות

'עיר חכמה' הוא כינוי לעיר המשתמשת בטכנולוגיות מידע ותקשורת בכדי להגביר את היעילות התפעולית ולשפר את איכות השירותים ורווחת התושבים.

ניהול עירוני יעיל מניע את הרשות המקומית לצמיחה כלכלית תוך שיפור איכות החיים של התושבים, וזאת באמצעות טכנולוגיה חכמה וניתוח נתונים. באמצעות הטכנולוגיה יכולה הרשות לנהל את מערכות החשמל, התאורה והתחבורה וגם את ניהול הפסולת והעברתה למיחזור. פיתוחים טכנולוגיים חדשניים הופכים את ההתנהלות בתחום ניהול הפסולת והמיחזור ליעילה ולמדויקת יותר.

לפני כעשור חוקק בישראל חוק המחייב יצרנים ויבואנים לקחת אחריות על האריזות שהם מכניסים לשוק

*החוק להסדרת הטיפול באריזות התשע"א – 2011

החוק קודם ביוזמה משותפת של התאחדות התעשיינים, המשרד להגנת הסביבה והארגונים הירוקים ומטרתו להביא לצמצום כמות הפסולת הנוצרת מאריזות ולמנוע את הטמנתה לשם הקטנת ההשפעה השלילית הסביבתית של פסולת אריזות. במסגרת החוק, היצרנים והיבואנים מחויבים להתקשר עם גוף שהוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה, כך הוקם תאגיד מחזור האריזות תמיר (חל"צ) על מנת שיבצע עבור היצרנים והיבואנים את חובותיהם.

מטרתנו לעמוד ביעדי המחזור שנקבעו בחוק, ולממן את איסוף פסולת האריזות מהרשויות המקומיות ומבתי עסק.

כיום יש הסדר הפרדה לאריזות בפח מחזור כתום ב- 110 רשויות ועד סוף השנה לכ- 5,000,000 תושבים יהיה פח כתום ליד לבית. היצרנים והיבואנים משלמים דמי טיפול עבור האריזות שהם מכניסים לשוק, עלות זו מושקעת במימון איסוף ומיון פסולת אריזות שנאספת ברשויות המקומיות, תוך יצירת תהליכים יעילים וחסכוניים, בשיווק, חינוך והסברה, בכדי לעודד את התושבים להפריד עוד ועד אריזות באופן וולונטרי. דמי הטיפול הם דיפרנציאליים ותלויים בכמות ובסוג החומר, כך למשל ישנו הבדל משמעותי בעלות דמי הטיפול בפולימרים שיש קושי במחזורם וזאת בכדי לעודד את היצרנים לעשות שימוש בחומרים מתאימים למחזור. לאחרונה יצרנו מדריך לתכנון אריזה עבור היצרנים ובו המלצות לתכנון מקדים של האריזה כך שתתאים באופן מיטבי להליכי המיון והמחזור.

לדוגמא:

אריזה של בקבוק שוקו העשויה מפלסטיק לא תכוסה בשרוול מלא בכדי שהעין האופטית בתחנת המיון תוכל לזהות בקלות את סוג הפלסטיק ממנו היא עשויה ולהתמיין לזרם הפלסטיק הנכון. ואם השרוול יהיה עשוי מאותו סוג פלסטיק אז גם לא יהיה צורך בהפרדה בין החומרים.

לאחרונה הסתיים בהצלחה פיילוט שבוצע בתל מונד ובבאר שבע, בו הותקנו בתוך פחי המחזור הכתומים חיישני נפח ותנועה המעבירים מידע בזמן אמת ותומכים במתן שרות מיטבי לתושב וגם ביעילות תפעולית.

באמצעות חיישני הנפח יודעים לבצע פינוי בזמן הנכון (לא כשהפח חצי מלא ולא לאחר שכבר גלשה פסולת מהפח). חיישן הנפח הוא למעשה חיישן אולטרסאוני (חיישן מרחק) המחשב את המרחק מקצה הפח אל הפסולת הנמצאת בתוכו וממיר את המרחק לנפח. החיישן מנסה להתגבר על בעיות שיכולות לנבוע מצורת פיזור הפסולת בתוך הפח בכך שהוא דוגם את המרחק בכמה כיוונים ומחשב ממוצע לנפח הנותר. באמצעות חיישני התנועה מוודאים שהפח אכן פונה. כל חיישן מצויד בכרטיס SIM אשר שולח, באמצעות תקשורת סלולארית, דיווח למערכת ניהול המידע אליה מחוברים תמיר והרשות המקומית. בהתאם לנתונים הנאספים במערכת הניהול נבנית תוכנית פינוי ייחודית ומותאמת בכל יום פינוי. משאית הפינוי לא יוצאת כבעבר לפינוי פסולת בכל השכונות לפי סדר קבוע אלא בצורה חכמה ויעילה.

*הדמייה

בבוקר פינוי הפחים פותח הנהג את הטאבלט שמותקן במשאית הפינוי ומתחבר אל מערכת המידע, ומקבל ממנה תוכנית עבודה ייעודית לאותו הבוקר. לא רק שהמערכת בונה תוכנית פינוי לפי נפח המילוי של כל פח, היא גם יודעת אחרי כמה פחים שיפונו תתמלא המשאית, בנוסף היא מתכננת לנהג מסלול נסיעה אופטימלי באמצעות אפליקציית WAZE כך שהפינוי יהיה יותר מהיר ויעיל בפחות זיהום אויר.

מעבר ליעילות הפינוי, המערכת מסייעת לנו ללמוד יחד עם הרשות כיצד לפזר את פריסת הפחים באופן האופטימלי ביותר, היכן יש צורך בהוספת פחים ובאילו שכונות קצב מילוי הפחים נמוך מהמקובל בעיר ויש צורך בהגברת ההסברה.

נוכחנו לראות שהליך זה מביא להתייעלות של כ-30% בהוצאות איסוף הפסולת ומייצר שביעות רצון גבוהה בקרב התושבים שכן הפחים כל הזמן פנויים לקלוט עוד פסולת אריזות.

לאחר שמשאית הפינוי אספה את פסולת האריזות היא נוסעת אל אחת מתחנות המיון, הממוקמות בראשון לציון ובעפולה. מערכות משקל, המחוברות בממשק ישיר למערכות המידע של תמיר, שוקלות את משאיות הפינוי בכניסתן לתחנה ופסולת האריזות נפרקת ומועמסת על גבי מסועים לאורכם היא מתמיינת בהתאם לסוג החומר ממנו עשויות האריזות.

האריזות מופרדות ל- 7 חומרים שונים,
4 מהחומרים ממוינים באופן טכנולוגי ללא מגע יד אדם

מפריד בליסטי, מפריד בין אריזות דו מימד (שקיות פלסטיק בעיקר) לאריזות תלת מימד (מתכות ואריזות פלסטיק); עיניים אופטיות שולחות גל אינפרה אדום אל האריזות התלת ממדיות ובהתאם לחתימה האופטית של הגל החוזר הן מזהות את סוגי הפלסטיק השונים ומפרידות את האריזות לפי סוגי הפלסטיק; מגנט ענק מפריד את אריזות המתכת; ושואב שקיות מושך אליו את כל שקיות הפלסטיק. לאחר שהופרדו לסוגי חומרים שונים כל חומר נכבש לקוביות גדולות (באלות) העשויות מחומר זהה ומשם הן מופנות אל מפעלי המחזור השונים הקיימים ברובם בישראל, לטובת התעשייה הישראלית

באמצעות טכנולוגיות מחזור הופכים מפעלי המחזור את האריזות לחומרי גלם מהם נוצרים מוצרים חדשים כמו כבלי תקשורת, מוטות ברזל לבניה, צינורות השקיה, עציצים, אדניות ועוד.

אנו מחפשים כל העת אפשרויות טכנולוגיות נוספות לטובת יצירת כלכלה מעגלית תומכת מחזור וצמצום הטמנת אריזות בקרקע החל משלב הפינוי והמיון עד ליצירת מוצר החדש.

אשמח לשמור על קשר, נשמה!

הרשמו לניוזלטר שלי וקבלו תכנים, פעילויות ועדכונים בנושאי מִחזור!